bg en

Манастири в регион Велико Търново

Скрий картата
Популярен манастир Популярен манастир
Mанастир Mанастир
Недействащ манастир Недействащ манастир
 

Регионът около Велико Търново е едно от трите основи средища на християнството в България през вековете, което може ясно да видим и днес по големия брой запазени манастири с висока историческа и културна стойност наоколо.

През времето на Втората Българска държава във Велико Търново и околностите били изградени голям брой църкви и манастири, които се превърнали в средище на духовен и културен живот. И до днес около Велико Търново могат да се посетят над 15 действащи манастира, сред които заслужава да се споменат Дряновският манастир "Св. Архангел Михаил", Килифаревският манастир "Рождество Богородично", Плаковският манастир "Св. Пророк Илия", Къпиновският манастир "Св. Николай Чудотворец", Соколският манастир „Успение Богородично” и Батошевският манастир ,,Успение Богородично" на юг, Патриаршеският манастир "Св. Троица" и Преображенският манастир "Преображение Господне" на север, както и двата Арбанашки манастира.

Дряновски манастир "Св. Архангел Михаил"

Дряновски манастир "Св. Архангел Михаил"

Дряновският манастир е разположен е в долината на река Дряновска, в красива карстова местност, на 4 км. от гр. Дряново, на 14 км. от Габрово и на 24 км. от Велико Търново. Манастирът е основан я края на 12в. и е бил едно от средищата на исихазма. По време на Априлското въстание в Дряновския манастир срещу турците се сражава четата на поп Харитон и Бачо Киро. Църквата на манастира датира от края на 17в.

повече за манастира
Килифаревски манастир "Рождество Богородично"

Килифаревски манастир "Рождество Богородично"

Килифаревският манастир е основан през 1348г. от видния български исихаст Теодосий Търновски. Светата обител става център на книжовна школа, която през 1360г. има над 460 ученика. През 1596г. в манастира се укривали оцелелите въстаници от второто търновско въстание и именно заради това бил опожарен от турците. Повече на това място манастира не е бил възстановен. През 1718г. Килифаревският манастир е издигнат на днешното си място на брега на р. Белица, под стария манастир. През 1840г. възрожденския майстор Кольо Фичето започва изграждането на сегашната църква "Св. Димитър".

повече за манастира
Къпиновски манастир "Св. Николай Чудотворец"

Къпиновски манастир "Св. Николай Чудотворец"

Къпиновският манастир е разположен на брега на река Веселина на 5 км с. Велчево, на 8 км от с. Къпиново и на 14 км южно от Велико Търново. Къпиновският манастир е основан по време на царуването на Константин Тих (1257-1277). Сегашният си облик манастира приема през 1835г.,когато е обновена църквата, а през 1856г. са построени и жилищните сгради. Днес Къпиновският манастир е постоянно действащ и дава възможност за пренощуване в него.

повече за манастира
Патриаршески манастир "Св. Троица"

Патриаршески манастир "Св. Троица"

Патриаршеският манастир "Св. Троица" е живописно разположен в подножието на Арбанашкото плато. Според някои изследователи Патриаршеския манастир е основан през 1070г. и основание за това предположение дава надпис намерен при строежа на новата църква през 1847г. Според друга версия, обителта е основана по време на царуването на Иван Александър от Теодосий Търновски и Патриарх Евтимий. През 15 -18в. манстира е под покровителството на влашки и молдовски войводи, за което са запазени няколко дарствени грамоти. Патриаршеският манастир е възобновен през 1847г. със средствата на местното население, но на разстояние един километър от стария манастир

повече за манастира
Плаковски манастир "Св. Пророк Илия"

Плаковски манастир "Св. Пророк Илия"

Плаковският манастир "Св. Пророк Илия" е основан по времето на цар Иван Асен II. На сегашното си място манастира е издигнат през втората половина на 13в.През 1835г. в Плаковския манастир е организирана Велчовата завера, като един от водачите й бил бившия игумен на манастира отец Сергий. Възстановяването на манастира започнало през 1845г. по времето на йеромонах Софроний.

повече за манастира
Преображенски манастир "Преображение Господне"

Преображенски манастир "Преображение Господне"

Преображенският манастир е най-големия манастир около Търново и 4-ти по големина в България. Манастирът е основан през 13-14в. и е играе и важна роля в духовния живот на българаската столица. През средновековието Преображенския манастир е бил разположен на около 400 – 500 метра южно от сегашното си местонахождение. На сегашното си място Преображенския манастир е възстановен през 1825г. от рилския монах отец Зотик.

повече за манастира
Соколски манастир „Успение Богородично”

Соколски манастир „Успение Богородично”

Соколският манастир "Успение Богородично" е основан през 1833г. от униатски архиепископ Йосиф Соколски. Година по-късно е издигната и сегашната църква. В средата на манастирския двор се намира красива белокаменна чешма с осем чучура – соколи, строена през 1865г. от майстор Кольо Фичето. Манастирът, включително и стенописите, е реставриран наскоро с финансова помощ от Европейския съюз.

повече за манастира
Арбанашки манастир "Св. Никола"

Арбанашки манастир "Св. Никола"

Арбанашкият манастир "Св. Никола" е основан по времето на Асеневци и след падането на българската столица Търново в 1393г. е разрушен от турците. През 17-18в. арбанашката църквата е била енорийска на с. Арбанаси и чак през 1833г. по инициатива на отец Зотик, са построени жилищните сгради около нея. През 60-те години на 19в. в Арбанашкия манастир живели около 30 монахини.

повече за манастира
Арбанашки манастир "Света Богородица"

Арбанашки манастир "Света Богородица"

Арбанашкият манастир "Св. Богородица" е 2-ят манастир в село Арбанаси и е основан през 2-то българско царство. През първите векове на османското владичество манастира оцелява, но по-късно запустява след постоянните набези на кърджалиите. През 17 - 18в. Арбанашкия манастир - "Св. Богородица" е възобновен от местното население и става девически. Сегашната църква е построена през 1680г., като, в началото храмът изпълнявал ролята на енорийска църква в тази част от селото.

повече за манастира
Батошевски манастир "Въведение Богородично"

Батошевски манастир "Въведение Богородично"

Батошевският манастир "Въведение Богородично" се намира в самото село Батошево, на 16 км от гр. Севлиево и на 26 км от гр. Габрово. Батошевският манастир "Въведение Богородично" е основан през 1872г. от Миню Попкоев, като семеен манастир, в който първа монахиня е една от дъщерите му - Мария. От 1998г. Батошевският манастир "Въведение Богородично" е обитаван от монахиня - Анисия и нейната помощничка монахиня Таисия.

повече за манастира
Батошевски манастир ,,Успение Богородично"

Батошевски манастир ,,Успение Богородично"

Батошевският манастир е основан по времето на цар Михаил Асен(1246-1256), но след османското нашествие запустява. Манастирът е възстановен през 1809г. от монаха Исак, а в 1836г. е издигната и църквата "Успение Богородично". Манастирът е бил център и на революционна дейност, като зад стените му правили своите срещи членовете на Севлиевския революционен окръг - Матей Преображенски-Миткалото, Ангел Кънчев, Ст. Пенчев и Йордан Карагйозов.

повече за манастира
Лясковски манастир

Лясковски манастир

Лясковският манастир (наричан още Петропавловски) е един от 14-те манастира изградени около Търново по времето на Втората българска държава. През 60-те години на 17в. управлението на манастира преминава в гръцки ръце. През 18в. Лясковският манастир поддържа връзка с руските православни манастири, като доказателство за това е подареното от руския император Петър Велики - позлатено евангелие. В манастира освен главната църква "Св.Св. Петър и Павел", има и два параклиса - "Покров Богородичен" и "Света Троица".

повече за манастира
Мердански манастир "Св. 40 мъченици"

Мердански манастир "Св. 40 мъченици"

Мерданският манастир датира от 13в., но при покоряването на Търновското царство от османците манастира е разрушен.В средата на 19в. богатият еленчанин, Хаджи Кесарий Хорозов изкупува бившите имоти на Мерданския манастир. Със собствени средства той построява през 1853г. църквата и жилищните сгради и става игумен на възкръсналия манастир. След смъртта на Кесарий през 1893г., монасите напуснали Мерданския манастир и той запустял. Малко по-късно манастира е възобновен като девически, какъвто остава и до ден днешен.

повече за манастира
Присовски манастир "Архангел Михаил"

Присовски манастир "Архангел Михаил"

Според преданието, Присовския манастир е съграден от братята Асеновци в памет на загиналите в бой български войски срещу Исак Ангел на Архангелов ден. По време на Търновските въстания на Тодор Балина и Павел Джорджич (1598г. и 1686г.), манастирът е разрушен. През 1858г. Присовската обител е възстановена, като тогава майстор Петко Христов от гр. Дебелец започва изграждането на сегашната църква.

повече за манастира
Присовски манастир "Св. Панталеймон"

Присовски манастир "Св. Панталеймон"

Присовският манастир "Св. Пантелеймон" е основан през 1870г., като "семеен" манастир от съпрузите Минчо и Дража Райчеви. Манастирската църква била издигната през 1881г., а на следващата година била осветена. След това Роман заминал за Букурещ и поел управлението на българската митрополия там, а манастира се управлявал от майка му и сестрите му - Ефросина, Татяна, София и Зиновия. Присовският девически манастир е действащ, но в момента е приют за душевноболни хора. Църквата е ремонтирана наскоро и в нея могат да се видят стенописи с образите на св. Панталеймон, Софроний Врачански, Паисий Хилендарски,, княз Борис, св. Иван Рилски, патриарх Евтимий и Теодосий Търновски.

повече за манастира
Свищовски манастир "Покров Богородичен"

Свищовски манастир "Покров Богородичен"

За историята на Свищовския манастир не са останали много сведения, но се предполага се, че е много стар и вероятно е построен върху древно тракийско светилище. Според легендата Светата обител от била възстановен от гръцкия княз на Влашко – Кантакузин, по времето на султан Абдул Азис. Комплексът се състои от две жилищни сгради, селскостопанска постройка и църква.

повече за манастира

Бърз избор на манастир

Карта на манастирите в България

Карта на манастирите в България

Региони

Епархии

Най-често търсени